Zmiana regulacji udziałowego i dłużnego finansowania społecznościowego

Koalicja na rzecz Polskich Innowacji pracuje nad poprawą regulacji equity crowdfunding, a Komisja Europejska bada perpercje i preferencje inwestorów zainteresowanych tym mechanizmem. To kolejne działania mające na celu zwiększenie dostępności finansowania oraz stymulację rozwoju przedsiębiorczości.

Dyrekcja Generalna ds. stabilności finansowej, usług finansowych i unii rynków kapitałowych (DG FISMA) zaprasza do udziału w badaniu sektora alternatywnych finansów. Jego celem jest analiza udziałowego finansowania społecznościowego oraz pożyczek społecznościowych z perspektywy inwestorów i ekspertów rynku kapitałowgo.

To pierwsza próba analizy na poziomie paneuropejskim zachowań i percepcji użytkowników inwestujących środki w ten sposób – mówi Barbara Gabor z Komisji Europejskiej. Badania ankietowe dotyczą jedynie mechanizmów finansowania, w których świadczenie zwrotne ma charakter finansowy. Udostępniono osobno formularze dla udziałowego finansowania społecznościowego (ang. equity crowdfunding) i pożyczek społecznościowych (ang. P2P lending), a gromadzone dane są anonimowe.

Badanie jest kolejnym etapem analizy alternatywnych finansów w Unii Europejskiej. Wg raportu Uniwersytetu Cambridge pt. „Moving Mainstream. The European Alternative Finance Benchmarking Report” wolumen transakcji w sektorze wzrośnie w tym roku do 7 miliardów euro. – Innowacyjne mechanizmy pozyskiwania kapitału odgrywają coraz większą rolę, dlatego są przedmiotem dyskusji  w ramach prac nad unią rynku kapitałowego oraz lokalnie w poszczególnych Państwach Członkowskich – mówi Mateusz Mroczka, Prezes Centrum Gospodarki Społecznościowej.

Zmiana regulacji equity crowdfunding w Polsce

W ramach prac  Koalicji na rzecz Polskich Innowacji w dn. 26.05.2015 odbyło się posiedzenie podgrupy ds. regulacji udziałowego finansowania społecznościowego. W spotkaniu pod przewodnictwem kancelarii Wardyński i Wspólnicy we współpracy z Centrum Gospodarki Społecznościowej i Startup Poland udział wzięli przedstawiciele wiodących platform finansowania społecznościowego, inwestorzy oraz eksperci branżowi

Udziałowe finansowanie społecznościowe i pożyczki społecznościowe są w Polsce legalne i coraz bardziej popularne, ale zdaniem ekspertów stosunkowo łatwo można poprawić możliwości ich wykorzystania przez małe i średnie przedsiębiorstwa. – Uproszczenie procedur, zwiększenie kwoty możliwej do pozyskania przez przedsiębiorców, ochrona inwestorów i przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy to niektóre z tematów, które podejmujemy – wylicza Karol Król z Centrum Gospodarki Społecznościowej. Przedstawiciele branży z jednej strony zadeklarowali chęć samoregulacji, ale w niektórych obszarach przedstawione zostaną konkretne zmiany prawne pozwalające na wspieranie innowacyjności polskich przedsiębiorstw. – W niektórych kwestiach właściwie nie jest potrzebna regulacja, tylko wiążąca interpretacja istniejących przepisów przez odpowiednie organy, a nawet możliwa deregulacja – dodaje Król.

Niezależnie od prac Komisji Europejskiej, niektóre kraje Europy Zachodniej już wprowadziły lokalne regulacje umożliwiające łatwiejsze pozyskanie inwestycji przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Efekty prac poszczególnych grup roboczych będą publikowane na stronie Koalicji na rzecz Polskich Innowacji www.koalicjadlainnowacji.pl 

Ankiety dla inwestorów są dostępne na stronach Komisji Europejskiej:

– equity crowdfunding https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/CROWDFUNDSurvey2015EQ

-P2P lending https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/LENDINGcrowdfundingCONSUMERsurvey

TAGI:

, ,

NEWSLETTER

Zapisując się będziesz otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

ZOBACZ TAKŻE